Serdecznie zapraszamy na studia w Instytucie Romanistyki UW!
Poniżej przedstawiamy informacje ogólne dotyczące rekrutacji. Informacje szczegółowe dostępne są w zakładkach Studia I stopnia i Studia II stopnia.
Zachęcamy również do zapoznania się z folderami informacyjnymi o naszych studiach, które znajdują się na dole strony oraz z najczęściej zadawanymi pytaniami, dostępnymi w zakładce Często zadawane pytania (FAQ) .
Romanistyka – co to za studia?
Romanistyka to inaczej filologia romanistka. Na romanistyce wiodącym przedmiotem jest tzw. PNJF, czy i praktyczna nauka języka francuskiego, realizowana na wszystkich latach studiów. Poza językiem ogólnym uczymy języków specjalistycznych (prawo, medycyna, dyplomacja, turystyka, nauki przyrodnicze, ekonomia, gastronomia … ) Nasi studenci zdobywają również pogłębioną wiedzę z obszaru literaturoznawstwa, językoznawstwa i dydaktyki języków obcych.
Czego właściwie nauczę się na tym kierunku?
- opanujesz biegle język francuski;
- zdobędziesz pogłębioną wiedzę z zakresu językoznawstwa, literatury i kultury Francji oraz krajów frankofońskich (Belgia, Szwajcaria, kraje Afryki, Kanada, Karaiby Francuskie);
- zdobędziesz wiedzę i umiejętności z zakresu dydaktyki języków obcych;
- będziesz mieć okazję zdobyć podstawy warsztatu tłumaczeniowego w zakresie języków specjalistycznych;
- nauczysz się pracować i komunikować w międzynarodowym i międzykulturowym środowisku;
- absolwenci filologii romańskiej na UW biegle władają językiem francuskim, znają kulturę oraz uwarunkowania społeczne krajów europejskich, potrafią odnaleźć się zawodowo w kontekście postępującej integracji europejskiej i globalizacji.
Dwie ścieżki studiów – początkująca i zaawansowana
Ścieżka początkująca (dla kandydatów bez znajomości języka francuskiego)
- Zajęcia praktyczne z języka francuskiego: gramatyka języka francuskiego, wypowiedź ustna i pisemna, fonetyka praktyczna języka francuskiego;
- Zajęcia wprowadzające do literaturoznawstwa, językoznawstwa i dydaktyki języków obych;
- Historia literatury i kultury francuskiej;
- Przedmioty do wyboru.
Ścieżka zaawansowana (dla kandydatów ze znajomością języka francuskiego)
- Zajęcia praktyczne z języka francuskiego: gramatyka języka francuskiego, wypowiedź ustna i pisemna, fonetyka praktyczna języka francuskiego;
- Zajęcia wprowadzające do literaturoznawstwa, językoznawstwa i dydaktyki języków obcych;
- Historia literatury i kultury francuskiej;
- Zajęcia humanistyczne – filozofia, trening uczenia się;
- Przedmioty do wyboru.
Co nas wyróżnia, czyli dlaczego akurat warszawska Romanistyka?
- Oferujemy rekordową liczbę godzin języka francuskiego 1000 godzin na studiach licencjackich.
- Uczymy interdyscyplinarnie – łączymy dziedziny i dyscypliny, czerpiemy z najnowszych badań.
- Zajęcia są powiązane z badaniami naukowymi pracowników.
- Jesteśmy otwarci na świat! Francja, Belgia, Szwajcaria, Kanada, Karaiby francuskie, Polinezja Francuska, kraje Afryki ( od Maroka po Madagaskar)- o tych miejscach mówimy, tam prowadzimy badania.
- Każdego roku wprowadzamy nowe zajęcia: lingwistyka komputerowa, inżynieria kulturowa, tłumaczenie piosenki, warsztaty samoświadomości, zajęcia poświęcone różnym obszarom francuskojęzycznym.
- 50-80% zajęć to zajęcia do wyboru!
- Ograniczyliśmy do minimum wykłady, zastąpiliśmy je zajęciami umożliwiającymi dialog i bezpośredni kontakt: konwersatoriami, warsztatami.
- Studia odbywają się w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (zajęcia po godzinie 13.00, umożliwiające łączenie studiów z pracą).
Czego mogę się spodziewać poza zajęciami?
Jako student filologii romańskiej:
- masz możliwość skorzystania z bogatej oferty wyjazdów stypendialnych w ramach programu Erasmus+ (Instytut Romanistyki ma podpisane umowy z ponad dwudziestoma uczelniami w całej Europie);
- w gronie dwudziestu uczelni partnerskich Instytutu Romanistyki jest Université de Poitiers, gdzie masz możliwość uzyskania podwójnego polsko-francuskiego dyplomu magisterskiego;
- możesz skorzystać z zajęć dydaktycznych oferowanych przez uczelnie partnerskie w ramach sojuszu 4EU+;
- dzięki otwartości Instytutu Romanistyki na inicjatywy i propozycje studentów masz możliwość rozwijania swoich indywidualnych zainteresowań związanych z językiem, literaturą, kulturą czy historią Francji oraz państw francuskojęzycznych;
- dzięki wsparciu pracowników naukowych i dydaktycznych masz możliwość uczestnictwa w konferencjach naukowych i publikacji pierwszych artykułów;
- możesz uczestniczyć w warsztatach z przekładu pisemnego i ustnego czy z tłumaczenia piosenek francuskich.
- możesz uczestniczyć w licznych wykładach gości zagranicznych, wysokiej klasy specjalistów w swoich dziedzinach;
- masz możliwość odbycia staży i praktyk w przedsiębiorstwach z francuskim kapitałem, instytucjach kultury, ambasadach i ośrodkach kultury innych państw, szkołach i ośrodkach edukacyjnych.
Co mogę robić po romanistyce?
Ponad 300 milionów ludzi na 5 kontynentach mówi po francusku. Język francuski jest piątym językiem najczęściej używanym naświecie, a czwartym w Internecie. Jest językiem oficjalnym w ONZ, Unii Europejskiej, UNESCO, NATO, Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim i Czerwonym Krzyżu. Siedziby międzynarodowych organizacji znajdują się w miastach francuskojęzycznych (Genewa, Strasbourg, Bruksela, Luksemburg). Znając francuski, można łatwo znaleźć pracę na całym świecie.
Nasi absolwenci pracują najczęściej w następujących branżach:
- firmy z francuskim kapitałem i firmy międzynarodowe;
- dyplomacja / organizacje i instytucje międzynarodowe;
- branża tłumaczeniowa i turystyczna;
- nauczanie języka francuskiego w różnych kontekstach edukacyjnych (szkolnictwo publiczne, prywatne, szkoły językowe).
Według danych za 2022 rok w systemie ELA – Ekonomiczne Losy Absolwentów, czas poszukiwania pracy na pełny etat przez absolwentów kierunku filologia romańska w Instytucie Romanistyki UW wynosił maksymalnie dwa miesiące.