ul. Dobra 55, Warszawa

Instytut Romanistyki UW

Erasmus+

(Wymiana studencka/ échange étudiant)

Koordynatorem programu Erasmus jest dr Anna Ciostek, pok. 3410

Coordinateur de Erasmus/Erasmus+ : Mme Anna Ciostek, bureau 3410

email : a.ciostek@uw.edu.pl

Dyżury w semestrze letnim 2024-2025/ Horaires de permanence semestre d’été 2024-2025

po umówieniu/sur rendez-vous : a.ciostek@uw.edu.pl

WAŻNE!

ZASADY KWALIFIKACJI

1. „Ogólne zasady kwalifikacji studentów i doktorantów do stypendium Erasmus na zagraniczne studia częściowe (SMS) na uczelnie z państw członkowskich UE, państw trzecich stowarzyszonych z Programem oraz Wielkiej Brytanii na rok akademicki 2025/2026” zostały zatwierdzone przez właściwego prorektora UW w dniu 30 stycznia br. i opublikowane pod linkiem : http://bwz.uw.edu.pl/wp-content/uploads/sites/358/2025/01/2025SMS_og_zas_kwalifkacji-1-1.pdf.

2. Zasady wynikające z Uchwały RD z dnia 23 listopada 2021 r.

załącznik 1

załącznik 2

UWAGA: Zasady kwalifikacji studentów do stypendium Erasmus+ obowiązują z zastrzeżeniem zmian wprowadzanych przez BWZ UW w danym roku akademickim. Jak już Państwu pisałam, w obecnej rekrutacji mogą wziąć udział spełniający odpowiednie wymogi studenci 2-go roku I stopnia i 1-go roku II stopnia oraz doktoranci.

SKŁAD KOMISJI REKRUTACYJNEJ

W skład komisji rekrutacyjnej wchodzą: koordynator ds. mobilności w Instytucie Romanistyki, pracownik Instytutu Romanistyki oraz przedstawiciel samorządu studenckiego.

SKŁADANIE DOKUMENTÓW

U koordynatora ds. mobilności w IR zgodnie z harmonogramem opublikowanym na stronie internetowej jednostki.

UCZELNIE PARTNERSKIE

Poniżej znajdą Państwo listę uczelni partnerskich Instytutu Romanistyki UW: w Belgii, we Francji, w Niemczech oraz w Szwajcarii. UWAGA: Szwajcaria nie należy do programu Erasmus+. Wyjazdy na uczelnię szwajcarską są możliwe na podstawie umów międzyinstytucjonalnych i są finansowane przez Rząd Szwajcarski w ramach programu Swiss European Mobility Programme (SEMP). Stypendium wynosi w tym roku 440 franków szwajcarskich, przy czym rząd szwajcarski zastrzega sobie prawo nieprzyznania go w semestrze letnim.

BelgiaB LIEGE01Université de Liège 
FrancjaF PARIS013Université Sorbonne Paris Nord (Paris XIII) 
FrancjaF BORDEAU03Université Bordeaux Montaigne 
FrancjaF MULHOUS01Université de Haute-Alsace 
FrancjaF NANCY43Université de Lorraine
FrancjaF PARIS003Université Sorbonne-Nouvelle (Paris III) 
FrancjaF MONTPEL03Université de Montpellier Paul-Valéry 
FrancjaF LYON02Université Lumière (Lyon II) 
FrancjaF PARIS010Université Paris Nanterre (Paris X) 
FrancjaF NICE42UNIVERSITE COTE D’AZUR 
FrancjaF POITIER01Université de Poitiers 
FrancjaF ORLEANS01Université d’Orléans 
NiemcyD SAARBRU01Universität des Saarlandes 
SzwajcariaCH LAUSANN01Université de Lausanne 

ZASADY SZCZEGÓŁOWE REKRUTACJI

Warunkiem wstępnym przystąpienia do kwalifikacji jest m.in. aktywny status studenta, średnia 3,49 z poprzedniego roku studiów, ocena z PNJF co najmniej 4+ dla osób studiujących na ścieżce „p”, rozliczenie się z poprzedniego roku nauki (maksymalnie 1 warunek w dniu składania dokumentów) oraz złożenie w wyznaczonym w harmonogramie terminie następujących dokumentów:

1. wyciągu ze średnią ocen (do pobrania w Sekretariacie IR)

2. formularza rekrutacyjnego kandydata na wyjazd na zagraniczne studia częściowe w ramach programu ERASMUS+ (z w/w Załącznika nr 2 Uchwały RD)

3. projektu badawczego (opisanego w w/w Załączniku nr 1 RD).

O zakwalifikowaniu Kandydatów decyduje komisja kwalifikacyjna. Zgodnie z punktem 8 powołanych powyżej Ogólnych zasad kwalifikacji studentów w skład komisji kwalifikacyjnej wchodzą: koordynator ds. mobilności w Instytucie Romanistyki, pracownik IR oraz przedstawiciel samorządu studenckiego.

Od decyzji o niezakwalifikowaniu przysługuje odwołanie. Odwołanie należy przesłać na piśmie lub za pośrednictwem informatycznego systemu obsługi studiów (§8 ust. 10 i 11 Regulaminu Studiów), w terminie 14 dni kalendarzowych od daty otrzymania informacji o niezakwalifikowaniu się na częściowe studia Erasmus+ przekazanej przez koordynatora ds. mobilności jednostki macierzystej studenta.

HARMONOGRAM REKRUTACJI

– Do dnia 18 lutego 2025 proszę przesłać na mój adres a.ciostek@uw.edu.pl :

1. skan wyciągu ze średniej ocen

2. skan dokumentu/zrzut ekranu Karty przebiegu studiów z oceną z PNJF (IIp)

3. wypełniony formularz rekrutacyjny kandydata na wyjazd na zagraniczne studia częściowe w ramach programu ERASMUS+

4. napisany osobiście w/w projekt badawczy, uzasadniający wybór dwóch uczelni partnerskich (w preferowanej kolejności). Dokument proszę zapisać w pliku pdf i opatrzyć mail z załącznikiem ujednoliconym formatem tytułu wg wzoru: ERASMUS_2025_Imię_Nazwisko.

– Komisja kwalifikacyjna ogłosi wyniki rekrutacji do 26.02.2025.

– Osoby zakwalifikowane i potwierdzające chęć wyjazdu na studia częściowe uzupełnią dane w swoim profilu wyjazdowym w USOS, wygenerują, wydrukują, podpiszą i dostarczą mi formularz zgłoszeniowy (do rąk własnych lub do skrzynki) do dnia 1 marca 2025 do godziny 9.00. 

– Osoby zakwalifikowane, ale rezygnujące z wyjazdu, proszone są o przesłanie mi tej informacji mailem do dnia 1 marca 2025 do godziny 9.00 na adres a.ciostek@uw.edu.pl.

– Osoby niezakwalifikowane mają prawo do wniesienia odwołania (patrz: ZASADY SZCZEGÓŁOWE REKRUTACJI – powyżej) w ciągu 14 dni od daty ogłoszenia wyników rekrutacji.

DODATKOWE INFORMACJE

Uznawanie przedmiotów realizowanych w ramach wymiany Erasmus+: warunkiem zaliczenia przedmiotów zrealizowanych w ramach wymiany Erasmus+ jest tożsamość efektów uczenia się przedmiotu zagranicznego z efektami uczenia się przedmiotu będącego elementem programu na kierunku filologia romańska ( nauki humanistyczne ). Decyzję podejmują koordynatorzy ds. mobilności w IR, zgodnie z ofertą przedmiotów kierunkowych w IR.

Uznaniu nie podlegają:

– seminaria licencjackie i magisterskie;

– przedmioty z profilu TRAD zawierające komponent przekładu na lub z j. polskiego;

– przedmioty z profilu MET powiązane z polską podstawą programową;

– praktyki pedagogiczne.

ROZLICZENIE WYJAZDU

Aby rozliczyć się z pobranego stypendium wobec BWZ, Biuro wymaga od Państwa zrealizowania na wyjeździe do uczelni partnerskiej przedmiotów za 20 ECTS. Jednak aby mogli się Państwo rozliczyć z roku studiów w IR, zobowiązani są Państwo zrealizować na wyjeździe do uczelni partnerskiej przedmioty za 24 ECTS. To jest dla Państwa kryterium wiążące.

Obraz zawierający Czcionka, zrzut ekranu, Grafika, projekt graficzny

Zawartość wygenerowana przez sztuczną inteligencję może być niepoprawna.

PRAKTYKI ERASMUS+

1. Informacje o praktykach Erasmus+ znajdują się na stronie Biura Współpracy z Zagranicą (BWZ) pod następującymi adresami :

– praktyki studenckie SMP

– praktyki absolwenckie SMPA

2. Na stronie BWZ została umieszczona nowa zakładka umożliwiająca studentom i doktorantom zgłoszenie swojego zainteresowania odbyciem praktyki za granicą. Osoby, które zarejestrują się w bazie, otrzymają listę firm, w których studenci UW w poprzednich latach odbyli praktykę oraz oferty praktyk, które przekazywane są do BWZ.

PODWÓJNY DYPLOM POLSKO-FRANCUSKI

We współpracy z Uniwersytetem w Poitiers Instytut Romanistyki prowadzi projekt podwójnego dyplomu francusko-polskiego (master-magisterium). Więcej informacji do pobrania tutaj. Opiekunem projektu z ramienia Instytutu jest dr hab. Radosław Kucharczyk (r.kucharczyk@uw.edu.pl)